W przypadku branży gastronomicznej sięganie po naczynia jednorazowe jest czymś powszechnym, szczególnie jeśli oferuje dania na wynos. Obecnie coraz bardziej odchodzi się od opakowań z tworzyw sztucznych a sięga się po opakowania biodegradowalne. Dzieje się tak ze względu na wzrost świadomości odnośnie dbałości o środowisko naturalne. Plastik zastępują opakowania ekologiczne. Talerze mogą być nawet jadalne, wykonane z otrąb. Świetnie sprawdzają się jako naturalny nawóz. Niektórzy mylnie myślą, że kubek biodegradowalny zacznie szybko przeciekać, nie nada się do ciepłych napojów. Ekotworzywa mają szerokie zastosowanie w branży gastronomicznej.
W jaki sposób wykorzystuje się ekotworzywa w gastronomii?
Klienci mają coraz większą świadomość ekologiczną, przez co zmieniają się ich potrzeby, preferencje i oczekiwania. Za obecnymi trendami dotyczącymi wykorzystania ekologicznych opakowań biodegradowalnych muszą także podążać firmy, jeśli nie chcą stracić klientów i zależy im na przyciągnięciu nowych. Widać to niemalże w każdej branży. Dla klienta znaczenie ma nie tylko jakość oferowanych produktów. W przypadku branży gastronomicznej zwraca się uwagę także na to, w jaki sposób podano jedzenie. W celu zbudowania pozytywnego wizerunku warto dbać o środowisko naturalne i przestawienie się na naczynia jednorazowe ekologiczne. Zostanie to korzystnie odebrane przez społeczeństwo. Dla wielu konsumentów znaczenie ma, czy firma sięga po opakowania ekologiczne, to samo dotyczy naczyń ekologicznych czy ekologicznych sztućców. Obecnie bazowanie na plastiku jest passe.
Niektórzy przedsiębiorcy nadal błędnie zakładają, że stosowanie ekologicznych opakowań, ekologicznych sztućców i naczyń wiąże się z wysokimi kosztami. Kojarzy się je z czymś drogim i trudno dostępnym. W praktyce wygląda to jednak zupełnie inaczej. Pora przestać powielać mity i skupić się na faktach. Należy przekonać się o tym, jak wiele korzyści płynie z wykorzystania ekotworzyw w branży gastronomicznej. Ekologiczne sztućce wykonane z otrąb, drewna, C-PLA, włókien bambusowych są zawsze mile widziane. Ekologiczne sztućce nadają się do posiłków na zimno i ciepło. Są w stanie wytrzymać temperatury ujemne i wysokie. Po ich zużyciu, powstały z nich odpad świetnie się kompostuje, gdyż są biodegradowlne.
Na rynku występują całe zestawy sztućców jednorazowych wykonane z różnych biotworzyw:
- ekologiczne sztućce jednorazowe drewniane
- ekologiczne sztućce bambusowe
- sztućce ekologiczne wykonane z opatentowanego materiału biodolomeru, czyli materiału biodegradowalnego stosowanego do produkcji sztućców ekologicznych z linii premium.
- ekologiczne sztućce jednorazowe wykonane z C-PLA czyli skrobi kukurydzianej.
Zastosowanie ekologicznych tworzyw w gastronomii
Obecnie branża gastronomiczna przestawiana jest na opakowania ekologiczne. Przyczyniają się do tego zarówno wprowadzane regulacje prawne, jak i upodobniania klienckie, które kształtowane są przez social media. Znani youtuberzy i tiktokerzy uświadamiają nas, że warto jeść w naczyniach ekologicznych: eko boxach, eko kubkach czy talerzach biodegradowalnych. Istotnym dopełnieniem całości są tu sztućce ekologiczne: czy to sztućce jednorazowe, czy wielorazowe.