Dotychczas fast food’y realizowane były w boxach spożywczych, czyli rozwiniętych tackach mających za zadanie niedopuszczenie do mieszania się potraw w trakcie transportu od producenta do klienta. Oczywiście wykorzystywane były do tego celu jednorazowe naczynia do zgrzewu, czyli naczynia jednorazowe zamykane od góry folią w procesie podgrzewania rantów boxów i hermetycznego łączenia ich z folią nakładaną od góry. Sposób ten gwarantował, że podczas transportu potrawy nie „wylewały się do sąsiadujących komór tacki oraz migracji zawartości na zewnątrz. Taki box zamawiany pod wpływem chwili zaspokajał oczekiwania konsumenta.
Obecnie oczekiwania klienta wybierającego zdrowy tryb żywienia, a realizowany przez diety pudełkowe jest bardziej złożony.
Najczęściej klient decydując się na ten sposób żywienia działa pod wpływem przemyślanej strategii żywienia.
Ekologiczne opakowania do zgrzewu. W jaki sposób pomagają w diecie pudełkowej?
Dieta pudełkowa dla producentów tejże oprócz rozwiązania problemów logistycznych jakimi są transport na określoną godzinę zestawów pudełkowych do klienta, wiąże się także z utrzymaniem ciągu dostaw nowych opakowań do serwowania tych potraw. Przeciętna dieta pudełkowa składa się z pięciu boxów do zgrzewu wypełnionych określonymi w umowie potrawami. Dla środowiska ekologicznego stanowi to ogromne obciążenie. Łatwo szacując 5 krotne! Codziennie!!!
I tu znajduje się szeroki wybór pojemników ekologicznych i opakowań biodegradowalnych wspierających firmy cateringowe oferujące takie diety:
- eko kubki;
- pojemniki do zgrzewu do pakowania dań ciepłych, jak i pakowania dań na zimno;
- różnego rodzaju pojemniki z trzciny cukrowej do przechowywania produktów spożywczych;
- wysokiej jakości ekologiczne naczynia z liści palmowych;
- ekologiczne sztućce drewniane;
- ekologiczne słomki ze słomy czy z mączki ryżowej i tapioki.
Świetnym rozwiązaniem w branży gastronomicznej dla tzw diety pudełkowej są właśnie te materiały. Na przestrzeni ostatnich lat wszędzie można było spotkać plastikowe rurki, szczególnie w restauracjach i pubach. Warto wyróżnić się na tle konkurencji, pokazać troskę o środowisko naturalne używając ekologicznych słomek ze słomy, czy mączki ryżowej i tapioki. Wyżej wymienione eko opakowania jednorazowe są obecnie jak najbardziej pożądane. Korzystanie z nich jest sposobem na wyznawanie zasady less waste. Stało się to czymś wręcz modnym. Nie brakuje rankingów lokali gastronomicznych, które są wysoko oceniane właśnie za bycie ekologicznymi. Naczynia ekologiczne mogą być ze słomy, papieru, metalu, szkła, włókien bambusowych. Są one przyjazne środowisku naturalnemu, pozbawione niepożądanych związków chemicznych. Nie trzeba martwić się o to, że po zmoczeniu staną się miękkie i ulegną rozpuszczeniu. Opakowania do zgrzewu są idealne do przechowywania i transportu naszych diet pudełkowych. Są w 100% biodegradowalne.
Dlaczego w branży gastronomicznej warto być ekomodnym?
Jak wiadomo, styropianowe pojemniki na żywność są szkodliwe dla środowiska. Do ich produkcji sięga się po ropę naftową. Na szczęście są godne polecenia zamienniki w postaci opakowań ekologicznych biodegradowalnych. W ich przypadku można mówić o wysokich walorach zarówno użytkowych, jak i estetycznych. Branża gastronomiczna ma do wyboru między innymi opakowania z trzciny cukrowej. Do produkcji opakowań sięga się po rozmaite ekotworzywa. W każdym przypadku można mówić o wytrzymałości, dzięki czemu spełniają należycie swoje zadanie. Możliwe staje się połączenie dbałości o środowisko naturalne i zapewnienie klientowi komfortu. Posiłki można podawać na ekologicznych naczyniach jadalnych. Za ich pomocą możliwe jest wyróżnienie się na tle konkurencji, budowanie pozytywnego wizerunku firmy a tym samym uznanie w oczach klienta. Warto, aby wizytówką firmy były dostarczane produkty spożywcze z naszym logo, a nie plączące się pod nogami śmieci z naszym logo.