Zakaz jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych – opublikowano ustawę. W dniu 9 maja 2023 roku została opublikowana ustawa o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami i o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw. Głównym celem nowelizacji jest wdrożenie unijnych ograniczeń dotyczących stosowania jednorazowego plastiku. Również wycofanie niektórych produktów wykonanych z tworzyw sztucznych ze sprzedaży (dyrektywa single use plastic – SUP).
Nowela zakazuje wprowadzania do obrotu dziewięciu produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, takich jak:
- patyczki higieniczne,
- sztućce,
- talerze,
- słomki,
- mieszadełka do napojów,
- patyczki mocowane do balonów,
- pojemniki na żywość z polisyrenu ekspandowanego i
- kubki na napoje w tym
- nakrętki i wieczka z polistyrenu ekpandowanego.
Za złamanie przepisów będą groziły administracyjne kary pieniężne w wysokości od 10 tys. do nawet 500 tys. zł. Dodatkowo, nowelizacja przewiduje obowiązek informowania konsumentów poprzez czytelne oznakowanie na opakowaniu produktu jednorazowego użytku z plastiku o szkodliwości jego wpływu na środowisko.
Nowe przepisy wprowadzają również opłatę – maksymalnie 1 zł – za niektóre produkty jednorazowe, które będą wydawane klientom. Chodzi np. o opakowania, w których serwowane są napoje czy żywność. Opłata będzie doliczona do ceny produktu i naliczać ją będą punkty handlowe.
Zakaz jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych jest ważnym krokiem w kierunku ochrony środowiska i zmniejszenia ilości odpadów. Tworzywa sztuczne są jednym z największych zagrożeń dla naszej planety, ponieważ rozkładają się bardzo powoli, a ich resztki wpadają do oceanów i zanieczyszczają środowisko naturalne. Wprowadzenie zakazu jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych to ważny krok. Przyczyni się do ochrony naszej planety przed dalszą degradacją i zanieczyszczeniem.
Skąd potrzeba takiej regulacji? – Wyjaśniamy!
Powyższa regulacja ma swoje podwaliny w uchwalonej w 2019 roku Dyrektywie znanej powszechnie jako SUP. Jej autorzy zaniepokojeni ogromnym zanieczyszczaniem środowiska naturalnego tworzywami sztucznymi, a w szczególności zanieczyszczeniem wód międzynarodowych, doszli do wniosku, że najwięcej takich tworzyw zawierają opakowania i sztućce tzw. jednorazowe stosowane w przemyśle spożywczym, w tym gastronomii. Autorzy tych opracowań postanowili wpłynąć na politykę krajów członkowskich Unii Europejskiej EU i stworzyć regulacje prawne w celu przeciwdziałania tym szkodliwym procesom. Stąd właśnie wywodzi się powyższa regulacja prawna.
Jaka alternatywa dla plastiku? Postaw na ekologię!
Biodegradowalne opakowania ekologiczne oraz przyjazne środowisku naczynia wielorazowe są obecnie alternatywą dla tradycyjnego plastiku.
W firmie ekologicznenaczynia.pl dostaniesz wszystko czego potrzebujesz, tj. opakowania biodegradowalne czyli opakowania ekologiczne jednorazowe, które przydadzą się przy organizacji większości plenerowych imprez rodzinnych czy też biznesowych.:
- pojemniki do zgrzewu – ekologiczne opakowania jednorazowe, czyli ABC cateringu dla diet pudełkowych;
- talerze z trzciny cukrowej -produkty ekologiczne przyjazne środowisku, które można używać wielokrotnie są mile widziane w świetle dyrektywy SUP;
- talerze z liści palmowych – podobnie jak talerze z trzciny cukrowej stanowią pożądane wyposażenie obiektów gastronomicznych;
- kubki papierowe – nieodzowny atrybut przyjęć, wykonany z materiału biodegradowalnego.
- sztućce ekologiczne – oczywiście biodegradowalne!
- słomki ekologiczne – wykonane z biodegradowalnych materiałów.